Монолітне або каркасне будівництво?

Монолітне будівництво - досить складна технологія, але зрозуміла навіть непрофесіоналам. У нашій країні такий вид будівництва поширився, приблизно десять років тому. Технологія монолітного будівництва передбачає зведення будівель будь-яких розмірів, характеристик і призначень: виробничих і житлових, багатоповерхових або невеликих приватних будинків.

Кожен будинок може бути зведений за індивідуальним проектом. Планування і габарити монолітних будівель не обмежуються розмірами заводських залізобетонних конструкцій, що дозволяє максимально враховувати побажання замовників. Залежно від типу конструкції розрізняють монолітні і збірно-монолітні будинки. У збірно-монолітних будинках за технологією монолітного будівництва виготовляють основні, несучі елементи. Зовнішні стіни таких будинків виконують з інших, традиційних матеріалів - цегли або панелей.

Принцип спорудження монолітного будівлі

Монолит - строительная технология, при которой конструктивные элементы возводят с помощью бетонной смеси. При этом непосредственно на стройплощадке используют опалубку. Процесс монолитного строительства состоит из нескольких этапов: приготовления бетона (марок 200-400), подготовка опалубки и собственно укладка бетона. Вначале на месте будущего здания возводят конструкцию из опалубки, затем постепенно заливают ее бетонной смесью. Таким образом стены здания «растут» непосредственно на строительной площадке. При монолитном строительстве используют бетононасосы, с помощью которых смесь заливают в подготовленные формы, что, в отличие от возведения панельных домов, дает возможность не использовать большую габаритную тяжелую технику.

Опалубка

Важливою складовою монолітного будівництва є опалубка - коробчастих конструкція, яку заповнюють бетоном, внаслідок чого створюють фундамент, монолітні стіни, опори.

Саме опалубка визначає терміни і якість монолітного будівництва. Вибір опалубки залежить від того, де саме її будуть застосовувати для зведення стін, перекриттів і інших елементів будівлі. Опалубки розрізняються також конструктивними особливостями: можуть бути рамні і балочні. Рамні системи знімною опалубки для монолітного будівництва більш поширені, оскільки, на думку фахівців, вони прості, універсальні, надійні і розрізняються розмірами, а також матеріалом виготовлення.

При монолітному будівництві можна застосовувати дерев'яні, пластикові і металеві опалубки. Дерев'яні - менш довговічні, але порівняно дешеві. Кращими вважають металеві опалубки зі сталі або алюмінію.

Будівництво з використанням монолітної опалубки відбувається в кілька етапів. Перший - це виготовлення будівельного бетону. Другий етап охоплює підготовку монолітної опалубки. Будівельну опалубку, обробляють спеціальним розчином і встановлюють за допомогою стійок, кронштейнів, сполучних замків. Встановлену опалубку заповнюють бетоном.

Незнімна опалубка залишається на бетонній основі і створює додатковий теплоізолюючий шар конструкції. Для виготовлення незнімної опалубки використовують пінополістирол, ДСП і деякі інші матеріали.

На всіх етапах монолітного будівництва з використанням опалубки необхідно дотримуватися певних заходів безпеки для забезпечення високої якості і запобігання додаткових втрат.

Переваги монолітного будівництва

Особлива властивість монолітної будівлі - міцність і жорсткість конструкції. Це пов'язано з тим, що технологія будівництва не передбачає виникнення стиків і тому виключена можливість появи тріщин, що позитивно позначається на шумущільності і теплозбереженні. Правильне використання матеріалів утеплювачів також заощадить енерговитрати.

Монолітний будинок своєю конструкцією перерозподіляє навантаження на фундамент, що запобігає осіданню будівлі. Моноліт дозволяє знизити масу і об'єм використовуваних конструкцій - в результаті такі будинки на 15-20% легше цегляних.

Також до переваг монолітного будівництва фахівці відносять екологічність, зниження вартості на внутрішні роботи, можливість працювати в широкому температурному діапазоні (до -25 С)

Каркасне будівництво

Технологія каркасного будівництва поширена на території багатьох країн світу, а в кінці XX століття вона з'явилася і в нашій країні. Завдяки багаторічним вдосконаленням конструкційних рішень, будинки, побудовані за цією технологією, довговічні, екологічні, комфортні і затишні. Найчастіше технологію каркасного будівництва використовують при будівництві приватних будинків висотою до трьох поверхів, а іноді і при будівництві багатоквартирних житлових будинків і будівель господарського призначення.

Будинку по каркасної конструкцією енергоефективні та герметичні завдяки використанню ізоляційних матеріалів. У такому будинку, за дотримання технології немає безконтрольного руху повітря і волога не проникає в конструктивні елементи. Останнє позитивно позначається на довговічності конструкції, запобігає гниттю її елементів без використання додаткових хімічних засобів захисту. У каркасних будинках обов'язково наявність вентиляції. Мабуть, саме з цієї причини для обігріву застосовують переважно системи повітряного опалення, в комплексі з механізованої системою вентиляції. Система економічна, але вартістю обладнання висока. Можливе застосування і будь-яких інших засобів обігріву приміщень.

Зовні каркасний будинок можна обшити пластиковими сайдингом, дерев'яним блок-хаусом або облицьованої декоративною цеглою, стіни можна нанести декоративну штукатурку. Додатковий зовнішній шар підвищить міцність і енергоефективність каркаса, крім того, надасть будинку закінченого архітектурного вигляду.

Комфортний і сприятливий баланс температури і вологості в приміщенні досягається завдяки тому, що невелика кількість пара проходить крізь пароізоляційні плівки, розташований з внутрішньої сторони каркаса, але не затримується в утеплювачі, а виходить через вітрозахисної мембрани. Наступний шар - власне теплоізоляційний матеріал - зазвичай, це мінеральна або базальтова вата. З внутрішньої сторони стіни обшиті конструкційними і гіпсокартонними плитами.

Правильно побудовані каркасні будинки однаково добре витримують і північні холоду, і південну спеку, вітро - і сейсмостійкі.

Структура стіни дерев'яного каркасного будинку

Власне каркас дерев'яного будинку складається з брусків, які укладають з певною послідовністю, на відстані, яке зазвичай становить від 400 до 600 мм. Зсередини каркас заповнений мінеральним теплоізоляційним матеріалом, а з зовнішньої і внутрішньої сторони має декоративну обробку з різних матеріалів. Раніше широко використовували вологонепроникні плівки, але часто це призводило до утворення пари усередині будівлі, адже в житловому приміщенні вологість повітря завжди вище, ніж на вулиці. Зміст вологи в повітрі залежить від температури: чим вища температура повітря, тим більше водяної пари може в ньому міститися.

Технологія зведення будинку на дерев'яному каркасі

Технологія каркасного будівництва заміських житлових дерев'яних збірних будинків є оптимальною для широкого діапазону кліматичних (від -45 С до +40 ° С) і геологічних умов. Основою каркасного будинку, як правило, дуже жорсткий і міцний каркас, який складають з сухого дерева. Із зовнішнього боку каркас стін обшивають негорючими цементно-стружкових плит, зсередини стіну заповнюють вогнетривким базальтової ватою, так званої «мінплітою». Зовні стіни покриваються вітрозахисною мембраною.

Така схема забезпечує збереження дерев'яного каркаса і утеплювача в робочому стані на весь термін експлуатації будинку. Цілком природно, що з підвищенням якості будматеріалів, ростуть експлуатаційні властивості будинку, і, відповідно, зменшуються витрати на опалення в зимовий період і забезпечення приємної прохолоди влітку.

Оздоблення каркасного будинку може бути різною: в залежності від можливостей і уяви замовника. Зовні каркасний будинок або котедж може бути прикрашений фасадною штукатуркою, фасадними фарбами, плиткою та іншими матеріалами. Внутрішнє оздоблення - дерев'яна обшивка, гіпсокартон, панелі, декоративні покриття для стін, керамічна плитка, шпалери, фарба.

Каркасні будинки не схильні до усадки і можуть бути готові до обробки відразу після будівництва.

У зв'язку з тим, що каркасний будинок в 5-6 разів легше цегельного, йому не потрібен масивний фундамент, що зменшує його вартість і терміни проведення будівельних робіт. Його можна зводити навіть на фундаменті незгібального типу із застосуванням сучасних утеплювачів, що запобігає промерзання грунтів під ним.

Всі внутрішні комунікації (водопровід, каналізація, електрика, опалення та вентиляція) прокладають в стінах. Крім того, для цієї конструкції будівлі розроблена і широко застосовується повітряна система опалення, вентиляція + кондиціонування, що дозволяє легко регулювати мікроклімат в кожному приміщенні будинку - взимку нагрівати, влітку охолоджувати, а також очищати повітря.

Будинок з металевим каркасом - міцна споруда

Зараз деякі вітчизняні компанії спільно з провідними науково-дослідними і конструкторськими інститутами будівельної спеціальності розробили власні системи будівництва металокаркасних малоповерхових будинків. В їх основі - західні технології, адаптовані і орієнтовані до умов країн Східної Європи.

Металевий каркас будинку роблять на основі легких тонких сталевих конструкцій. Як «напівфабрикат» для каркаса стін застосовують сталеві перфоровані оцинковані профілі різної конфігурації, товщиною 0,7-2 мм. Профілі з'єднуються за допомогою гвинтів-саморізів або заклепок без зварювальних робіт. В іншому «начинка» і зовнішній вигляд будинку на металевому каркасі фактично такі ж, як і біля будинків з дерев'яною основою.

Металеві конструкції, стабільні в своїх розмірах, не схильні до осідання. Тому відразу можна замовляти вікна і двері, виконувати оздоблювальні роботи. Міцність сталевих конструкцій дозволяє робити більш широкі прорізи між несучими елементами, використовувати будь-які покрівельні та облицювальні матеріали. Завдяки оцинкування термін експлуатації сталевих конструкцій становить 80-100 років.

Одночасно метал відрізняється високою теплопровідністю, тому для того, щоб будівля зі сталевим каркасом не промерзають взимку і не перетворювався на розжарену конструкцію влітку, особливу увагу необхідно приділити теплоізоляції самого каркаса, запобігти утворенню «містків холоду». Але при дотриманні технології проектування і складання будинку, конструкції будуть відповідати чинним теплотехнічним нормам.

Через невелику товщину металопрофілей використання такої технології обмежується малоповерхових будівництвом. Розрахунки показали, що її можна використовувати для зведення будівель заввишки не більше двох поверхів з мансардою.

У порівнянні з дерев'яним каркасом сталевий має високу вогнестійкість, оскільки сталь не підтримує процес горіння. Однак все ж необхідно вживати додаткових заходів для захисту каркаса від прямого впливу вогню. Для цього його обшивають з внутрішньої сторони одним або декількома шарами гіпсокартону, який здатний затримати поширення вогню на 30-60 хвилин. Залежно від вимог до вогнестійкості будівлі кількість листів гіпсокартону можна збільшувати.

Елементи металевого каркаса виготовляються в заводських умовах для конкретного проекту, поставляється на будмайданчик і складають відповідно до монтажними кресленнями. Металевий каркас для будинку площею 150-200 м2 становлять приблизно за два тижні. Дерев'яні конструкції в цьому сенсі більш пристосовані до «коригувань» на місці. У той же час виробництво конструкцій в заводських умовах полегшує і прискорює роботу будівельників, не вимагає ніяких доопрацювань.

Коментар фахівця

Оксана Льорет, директор комерційного та маркетингового відділу будівельної компанії «Сервус»:

"Серед основних переваг технології каркасного будівництва: економічність, швидкість, надійність. Будинки, побудовані за канадською технологією з SIP-панелей, мають низьку собівартість і малу матеріаломісткість. Витрати на обігрів мінімальні, що забезпечує одночасно повноцінне і економічне опалювання будівлі за відсутності природного газу навіть в суворих кліматичних умовах. Зібраний з високою точністю в заводських умовах будинок монтується на місці без використання важкої техніки, в будь-який час року. Панельні модулі л Легко переносяться і встановлюються кількома людьми (вага 1 м2 панелі товщиною 162 мм становить всього 18-20 кг). Бригада з 3-4 чоловік здійснює збірку будинку площею 150 - 200 м2 за 2-3 тижні. На підставі висновків, зроблених дослідними лабораторіями, - міцність і жорсткість конструкцій перекриттів і стін з каркасних панелей забезпечені, і можуть бути використані для будівництва щитових будинків до 5 поверхів. У Канаді та Північній Америці з SIP-панелей, які пропонує наша будівельна компанія, побудовано 99% котеджного житла, будинків до п'ятиповерхів."