Ринок опалубки: перспективи та проблеми

Інтенсивний розвиток монолітного будівництва стало поштовхом до широкого застосування опалубки різних типів. На український ринок виходять все нові і нові виробники опалубки. Така ситуація стимулює розвиток вітчизняного виробництва опалубки - поява нових виробників і розробку нових систем опалубки фірмами, які мають певний досвід роботи.

Отже, систем опалубки багато. Яка ж з них краща? Це залежить не тільки від виробників опалубки, а й від того, для яких об'єктів і цілей вона потрібна. А ще - від уміння працювати з опалубкою, яке є чи не визначальним фактором терміну служби опалубки

Кількість систем опалубки доходить до сотні

Зараз на вітчизняному ринку представлено кілька десятків систем опалубки: кожен з приблизно двох десятків виробників, що працюють в Україні, пропонує по кілька систем в залежності від функцій і максимальних навантажень. Причому пропонується як опалубка на продаж так і в оренду, як нова, так і вживана. Яку ж з них вибрати? Яка буде оптимальним варіантом для конкретної будівельної фірми з точки зору специфіки об'єктів, терміну служби, економічної ефективності?

Зараз на вітчизняному ринку опалубку можна не тільки купити - її часто здають в оренду. Більш того, зараз ринок оренди опалубки розвивається швидше, ніж ринок її продажу. Адже чим далі, тим будівельникам вигідніше не купувати опалубку, а орендувати. Перш за все це пов'язано з необхідністю складувати її в той час, коли вона тимчасово не використовується. А вартість оренди складів, як і іншої нерухомості, неухильно зростає. До того ж будівельникам доводиться споруджувати все більше нестандартних об'єктів, які вимагають спеціальної опалубки, а купувати її заради одного об'єкта, нехай навіть солідного, невигідно.

Особливо активно розвивають напрямок оренди імпортери, залучаючи таким чином клієнтів, у яких немає коштів на придбання їх опалубки. Останнім часом здавати в оренду опалубку стали і вітчизняні виробники "Павлоградспецмаш", в минулому році - "ГИПРО-М". Надає в лізинг, а незабаром збирається почати здавати в оренду опалубку компанія "Робуд". Компанія "Аверс" на даний момент надає в оренду тільки горизонтальну опалубку, але в перспективі планує розвивати напрямок оренди. Однак орендний парк у вітчизняних виробників поки не такий великий, як у імпортерів через те, що створення орендного парку вимагає заморожування чималих оборотних коштів. Тому зараз в цьому їх переграють їх іноземні конкуренти. В майбутньому, як прогнозує провідний спеціаліст ТОВ "Авиабудсервис" Денис Квачук, практика оренди буде поширюватися ще ширше. Підставою для таких прогнозів є сучасні тенденції на ринку Європейського Співтовариства. Там будівельні фірми не закуповують великі обсяги опалубки через високу вартість зберігання і обслуговування опалубки і великих відмінностей між об'єктами. Тому на Заході з'явилися великі фірми, що спеціалізуються на наданні в оренду опалубки по 2-3,5% її вартості за місяць одночасно декількох провідних виробників, а також здійснюють проектування, доставку, монтаж і очищення опалубки. Ще одна причина, по якій на Заході оренда опалубки переважає над придбанням - невеликі (6-8 міс.) Терміни будівництва споруд. І український ринок опалубки, як вважає Денис Квачук, теж рухається в цьому напрямку.

Працює цілий ряд фірм, які продають б / у опалубку провідних європейських виробників за ціною, яка становить 35-50% ціни нової опалубки. Цікаво, що серед цих фірм - ніякого офіційного дилера хоч когось із європейських виробників опалубки. Це пояснюється просто: офіційні дилери не ризикують пропонувати клієнтові вже вживане устаткування. Нехай навіть його вживали в Німеччині - країні високої культури виробництва, в т. Ч. Будівельного.

Фактори вибору

  • Основними критеріями вибору оптимальної з десятків представлених на ринку систем опалубки виступають наступні:
  • співвідношення ціна якість;
  • термін служби кількість заливки бетону, який витримує опалубка;
  • допустимий тиск бетонної суміші в кН / кв. м.;
  • універсальність системи можливість використання одного виду опалубки для виготовлення стін, стель, арочних конструкцій;
  • сумісність механізму з'єднання конструкцій з системами інших виробників опалубки.
  • Безпека використання опалубки повинна бути підтверджена наступними супровідними документами:
  • нормативні документи, відповідно до яких виготовляється опалубка;
  • сертифікат відповідності на систему опалубки;
  • сертифікат відповідності на систему опалубки;

Разом з опалубкою постачальники все частіше пропонують будівельникам різноманітні додаткові сервісні послуги. Серед них можуть бути розрахунок і планування схем розстановки опалубки, консультації і шеф-монтаж, технічна підтримка, навчальні курси для персоналу замовника. "За першим викликом наші фахівці виїжджають на об'єкт, пояснюють, як збирати опалубку. А коли замовники переходять на новий об'єкт, ми їм безкоштовно робимо нові розкладки, говоримо, що треба докупити, враховуємо зауваження", - пояснює суть технічної підтримки Василь Стасюк. Важливе значення має термін виконання розрахунків, відстань до офісу (представництва) виробника (постачальника) зі складом готової продукції і термін доставки спеціальної опалубки, яку не тримають на складах.