Як не вкоротити термін служби опалубки

Досвід використання опалубки як в нашій країні, так і за кордоном, показує, що на практиці термін служби опалубки однієї і тієї ж системи одного і того ж виробника може істотно відрізнятися. Тому в проспектах виробників, як вітчизняних, так і зарубіжних, термін служби опалубки вказується в широких рамках - наприклад "20-70 заливок".

Те, що термін служби опалубки коливається в такому широкому діапазоні - перш за все "заслуга" персоналу фірми, яка використовує опалубку. Як розповів Василь Стасюк, були випадки, коли хорошу фанерну опалубку "вбивали" за 15 заливок, тоді як у інших користувачів та сама опалубка витримувала до 100 циклів. А все через те, що на багатьох будмайданчиках персонал не знайомий навіть з елементарними правилами роботи з опалубкою. І інструкція, яку постачальники обов'язково додають до комплекту опалубки, не допомагає: нерідко її просто не читають. Наприклад, щити опалубки необхідно змащувати, щоб після затвердіння бетону легко їх зняти. На вітчизняних будівництвах про це частенько забувають. А потім оббивають зі щитів присохлий бетон кувалдами. І це ще не найгірше, що може бути. Бачачи, що щити металеві (принаймні - каркас), на будівництві їх кидають з усієї сили. Один з фахівців розповідає навіть про випадок, коли опалубку повезли на будмайданчик самоскидом, а після прибуття на місце з гуркотом висипали з кузова. І це при тому, що кожен щит коштує в середньому $ 1000, а геометрія щитів суттєво впливає на якість сформованих конструкцій.

Такі явища, як показує практика, породжені низькою кваліфікацією персоналу на будівництвах і відсутністю конкретного відповідальної особи за обладнання (опалубку) і його стан. Зараз будівельні компанії вважають за краще набирати дешеву робочу силу з глибинки. Але якщо класти цеглу вміють і в самому глухому глибинці, то з технологіями монолітного будівництва там зовсім не знайомі. Тому, коли такі люди потрапляють на будову до великого міста, де будівництво в основному перейшло на монолітні технології, їх потрібно додатково навчати, та ще й детально виписувати інструкції. "Коли ми читали в інструкціях, які прийшли разом з обладнанням європейського виробництва, фрази з розряду" два пальця в розетку не сунути ", ми тільки сміялися, - згадує Роман Власик. - Але коли почали продавати і здавати його в оренду, побачили, що з нашим пересічним персоналом по-іншому не можна ". У цій ситуації виробники і постачальники опалубки стали пропонувати будівельникам навчальні курси для персоналу.